V-style. Style nie stajl:)

Tytułem wstępu

V na planie filmowym

Po prostu V

Mając wieloletnie doświadczenie oraz biorąc aktywny udział w życiu subkultur tanecznych, chce dzielić się swoja wiedzą. Dziś w dobie filozofii, iż każdy z nas może sięgnąć po to czego zapragnie, zachęcam do rozpoczęcia przygody z tańcem, przygody, która jest marzeniem wielu nie tylko młodych ludzi.

„Taniec pomaga nie tylko w zrozumieniu i zwiększeniu świadomości naszych ciał, ale również odnalezieniu pewnej formy wyrazu naszych uczuć”


Taniec jest w modzie

Taniec jako forma pracy nie tylko z ciałem, ale i umysłem w obecnych czasach staje się coraz bardziej popularny. Przyczyniają się do tego również programy typu You Can Dance, Taniec z Gwiazdami czy Taniec Na Lodzie. Mimo, że programy te często zniekształcają prawdziwy obraz tańca, to jednak dzięki reklamie możliwość ich nauki jest coraz bardziej osiągalna. Jako doświadczony tancerz i instruktor obserwuję jak ewoluuje ta wspaniała forma sztuki i mam przyjemność ewoluować razem z nią.

Techniki

Style taneczne, które staram się przekazywać swoim kursantom są stylami „ulicznymi” z angielskiego Street Dance:) Jeśli masz w sobie duży temperament i szukasz odpowiedniej formy ekspresji lub chcesz w sobie go dopiero obudzić, wybierz dla siebie jeden z poniższych stylów:

Break Dance (pierwotna nazwa B.boying)

B.boy Vanil freez na łokciu

Elbow-freez Vanil

Pierwsze prawidłowe formy tego tańca powstały pod koniec lat 60 w Stanach Zjednoczonych na wybrzeżu wschodnim. Prawdopodobnie pierwotnym miejscem narodzin tego tańca była dzielnica Bronx w Nowym Yorku i to miasto zostało jego centrum, choć bardzo prężnie rozwijał się także w Los Angeles. Bardzo szybko rozprzestrzeniał się po całych Stanach Zjednoczonych by w końcu dotrzeć na inne zakątki świata, a w tym i do Europy. Pierwszych inspiracji doszukuje się nie tylko w muzyce Jamesa Browna, ale i Jego krokach (good foot). Widać także elementy zaczerpnięte z gimnastyki artystycznej, a nawet sztuk walki. B.boying wciągnął także część ruchów z tańca ulicznego o nazwie Rocking (alternatywnie Uprock).

Prawdopodobnie każdy choć raz był zszokowany i nie mógł uwierzyć co można zrobić ze swoim ciałem widząc kręcącego się na plecach, barkach, lub głowie tancerza. To z figurami obrotowymi często kojarzy się Break Dance ludziom starszym lub tym, którzy nie mieli okazji zobaczyć całej kwintesencji tego tańca. Jednak B.boying to nie tylko figury obrotowe i akrobacje, to zdecydowanie coś więcej. Na przełomie lat dojrzeliśmy by zbliżyć się do poziomu światowego i obecnie jako instruktorzy stawiamy nacisk nie tylko na akrobatyczne ewolucje, ale taniec sam w sobie: rytmiczny, dynamiczny i wykorzystujący możliwości całego ciała i każdego dźwięku w muzyce. Mówię tu o tańcu do mocnych brzmień funku, jazzu, soulu, hip hopu, a czasem jeszcze szerszej gamy muzycznej. Można powiedzieć, że style muzyczne nie powinny ograniczać tancerza, ale wiemy, że są pewne przyjęte konwencje muzyczne i taneczne, z których dany styl się wywodzi, a dla B.boyingu te korzenie są bardzo charakterystyczne i tak samo istotne. powrót

Funk Styles (Locking i Popping)

Locking (Campbellocking)

Vankilla w pozie z pointami

Locking-Points

Został stworzony przez Don’a Campbell’a w Los Angeles na przełomie lat 60 i 70-tych. Stąd także nazwa Campellocking. Taniec ten bardzo szybko zdobył popularność. Zainteresowały się nim media i już wkrótce po narodzinach pojawił się w show telewizyjnym o nazwie „Soul Train”. Tancerze pokazywali po kolei rożnego rodzaju ruchy, co jakiś czas zatrzymując je do charakterystycznych akcentów muzycznych. Klaskali, robili szpagaty, wskazywali na ludzi i świetnie się przy tym wszystkim bawili. Locking jest tańcem „wesołym”, zabawnym i z założenia powinien rozśmieszać obserwujących. Podczas występu przed publiką lub jak niegdyś przed tłumem gapiów na ulicy, chodziło o pewną interakcję z widzem oraz o rozbawienie go. Według mnie tancerz Lockingu (Locker) powinien mieć duży dystans do siebie i reakcji na jego poczynania. By być dobrym Lockerem, poza dokładnością, trzeba wykazać się pomysłowością, muzykalnością, odwagą, pewnością siebie i radością, która nierzadko udziela się innym. Jeśli jesteś funky tzn. że jesteś wyluzowany, że czujesz się świetnie, a zabawa do muzyki sprawia Ci radość. W Polsce swojego czasu wszyscy tańczyli Kaczuszki (choć taniec ten polskim wytworem nie jest), a w USA tańczono Funky Chicken, Funky Penguing, Push and Pull i masę innych tańców powstałych spontanicznie na imprezach.

Locking dla Funk Styles i Hip Hop Dance jest świetnym fundamentem, niczym balet dla stylów opartych właśnie na klasyce. Jeśli masz w sobie dużo radości, chcesz poczuć luz w swoim ciele, chcesz poczuć się funky, a jednocześnie nauczyć się podstaw do wielu innych tańców, spróbuj Lockingu. powrót

Popping (Electric Boogaloo)

Zdjecie Vankilla spod szkoly tanca UDZ. W tle wiszące na płocie tenisówki konwersa heee

Popping

Locking powstał jako pierwszy. Dopiero później niejaki Boogaloo Sam, zainspirowany występami Lockerów, zapragnął stworzyć własny styl i tak w latach 1975-1976 wymyślając własne ruchy oraz wykorzystując te już istniejące, stworzył styl, który nazwał Poppingiem i Boogaloo (boog style). Jest wiele kontrowersji na temat tego kto i gdzie rzeczywiście wymyślił dane ruchy (style) bowiem wiele różnych stanów, miast, a nawet dzielnic ma swój wkład i wiele osób czuje się prekursorami…

Dlatego też Popping to taniec, który ma niezwykle szeroką gamę ruchów, często dość niezależnych i rożnych od siebie. Taniec ten dla laika może być kojarzony z naśladowaniem, robota, manekina, stylu egipskiego, z falowaniem, niektórymi ruchami Michaela Jacksona (w tym popularny na całym świecie krok księżycowy - Moonwalking), zwolnionym tempem, czy nawet naśladowaniem postaci z kreskówek. Dochodzą do tego mniej popularne ruchy dla ludzi nie mających dużego obycia z tym stylem jak strobbin, ticking, struttin itd. Popping wymaga niezwykłej świadomości całego ciała. Każde zgięcie najmniejszego nawet stawu i umiejętność kontrolowania wielu mięśni może mieć kluczowe znaczenie. Przy tym jest niebywale rytmicznym tańcem, wykorzystującym specyficznie brzmiące utwory. Angażuje różne partie ciała, w dowolnych kombinacjach, w ramach obszernej gamy stylów, do tego umuzykalnia i rozwija wyobraźnię. powrót

Michael Jackson

Z braku czasu opis zaczerpnięty ze strony Urban Dance Zone

Zdjecie Vankilla z jednego z pokazów w stylu MJ

Smooth Criminal

Tańce jak B.boying (Break Dance), Locking i Popping, narodziły się i rozwijały w okresie kiedy Michael Jackson pozyskiwał swoją wiedzę taneczną. W każdym jego występie widać wpływ wymienionych technik, na umiejętności Króla… Największe wrażenie robią ruchy wykonane przez Michaela wywodzące się bezpośrednio z Poppingu, tak jak: słynny Moonwalking, robot, sliding i gliding. Rzucają się również ruchy zaczerpnięte z Lockingu.

Vanil, jak sam mówi, już od najmłodszych lat fascynował się tańcem, a Michael Jackson był jednym z jego największych autorytetów:

<--

- Pamiętam swoją pierwsza płytę, a właściwie kasetę Michaela Jacksona „Thriller”. Dostałem ją od kuzynki na urodziny… Rany ile mi to radości sprawiło. Nie było wtedy jeszcze wielu płyt i utworów, które dziś są uznane za największe hity, ale ta płyta nigdy nie będzie mi obojętna. Nie było wtedy chyba rówieśnika w moim otoczeniu, który nie byłby pod wrażeniem wyczynów króla muzyki Pop. Razem przechwalaliśmy się kto zatańczy lepiej jakiś fragment z teledysku albo filmu.

Vanil swoją inspiracje czerpie zarówno z samego Michaela Jacksona, jak i jego nauczycieli.

- Michael jest jednym z tych, którzy pokazali, że najważniejsze, to mieć pomysł na siebie i na podstawie zdobytej wiedzy zbudować własny styl, a nie tylko powielać ruchy…

Vanil ma za sobą kilka występów w roli samego Michaela oraz choreografie na podstawie jego teledysków oraz występów na koncertach. powrót

  • Logo i zarazem link do profilu Vanila na facebooku
  • Logo i zarazem link do profilu Vanila na youtube
  • link do profilu Google+ Vanila
  • Walidacja

    Poprawny HTML
  • Poprawny CSS
  • Dostępność

    Strona Dostępna - Poziom A